Tradycja mojej firmy sięga roku 1898. Wówczas to mój dziadek Szczepan Nowicki, po odbyciu 15-to letniej służby wojskowej w armii carskiej, z nadania Cara Aleksandra II otrzymał w formie żołdu nieruchomości w Warcie – posiadam oryginalny akt nadania. Na części z otrzymanych gruntów powstał zakład kowalsko- kołodziejski, w którym wytwarzano wozy konne, rozwagi, bryczki, a więc pojazdy kołowe napędzane siłą koni niemechanicznych.

Historia firmy

Do wybuchu II Wojny Światowej zakład zatrudniał 28 osób i pracował na dwie zmiany. Cały produkt wytwarzany był w tym zakładzie i nawet najdrobniejsze dodatki takie jak: śruby, nakrętki wytwarzano we własnym zakresie. Stal potrzebną do produkcji osi, obręczy i innych elementów kupowano w Warcie w hurtowni żelaza i stali własności Pana Montera. Drewno zaś – akacje, dębinę i sosnę – pozyskiwano z ościennych, prywatnych lasów. Mimo upływu dziesiątek lat w pobliskich okolicach można jeszcze spotkać wozy i w pełni sprawne, które zostały wyprodukowane w ówczesnych zakładach. W czasie okupacji rodzina Nowickich została wysiedlona ze swojego majątku. Zakład i dom mieszkalny zajęli Niemcy. Zakład był zapleczem remontowo- konserwacyjnym dla maszyn i urządzeń będących własnością okupanta. Zarządcą majątków na terenie gminy i miasta Warta był Niemiec Kurt Dempfolf.

Po zakończeniu okupacji działalność zakładu próbował kontynuować mój ojciec Jan Nowicki. Mimo usilnych starań rzemiosło i drobna wytwórczość były przez ówczesne komunistyczne władze systematycznie unicestwiane. Ostatecznie w 1953 roku zakład został definitywnie zamknięty. W 1975 roku reaktywowałem działalność zakładu.

Nowiccy zaczynali od bryczek - naprawiają auta

W tygodniku „Nad Wartą” 9 grudnia 2015 r. ukazał się artykuł opisujący dzieje rodziny Nowickich. Obchodzimy 70-lecie działalności firmy NOWUM i nasza historia jest powodem do dumy, dlatego cieszymy się, że możemy podzielić się nią z czytelnikami Nad Wartą. Mamy również nadzieję, że nasza praca i codzienne dążenie do doskonałości dorównuje wysiłkom pradziadka – Szczepana.

Dużo czasu poświęcamy na kształcenie nowych kadr. Od 1975 roku do dziś wykształciliśmy 67 uczniów, którzy umiejętności swe mają potwierdzone dyplomami czeladniczymi i mistrzowskimi. Wielu z nich ma własne firmy motoryzacyjne. Aktualnie firma zatrudnia 14 pracowników, wyjątkowo starannie dobranych. To ich praca wpływa na prestiż, jakość usług i perspektywy firmy. W tym też czasie Firma prowadząca wieloprofilową działalność przyjęła nazwę P.H.U. Nowum. Firma posiada certyfikat ISO 9001:2000

Zrealizowaliśmy projekt –  „Wdrożenie usługi wiedzochłonnej poprzez zakup innowacyjnej linii diagnostycznej warunkiem wzrostu konkurencyjności firmy Nowum„. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.
Przy wdrożeniu tego projektu współpracowaliśmy z Instytutem Transportu Samochodowego i Przemysłowym Instytutem Motoryzacyjnym w Warszawie.

W styczniu 2018 r pożegnaliśmy Stanisława Nowickiego – założyciela serwisu pojazdów NOWUM. Był członkiem założycielem Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów a także pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego i Przewodniczącego Rady Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

Rodzinną tradycję kontynuuje syn Piotr – w 2013 r. zdał egzaminy mistrzowskie oraz skończył trzyletnią szkołę pedagogiczną. Nauczony doświadczeniami ojca, stawia na kształcenie kadry – zdane egzaminy i zdobyte dyplomy pozwalają na  kształcenie uczniów do zawodu mechanika samochodowego.

%

ZADOWOLONYCH
KLIENTÓW

LAT
NA RYNKU

WYKSZTAŁCONYCH
UCZNIÓW

ZATRUDNIONYCH
PRACOWNIKÓW

OFEROWANE USŁUGI

Powstał Zakład Mechaniki Pojazdowej, który funkcjonuje do dziś. Systematycznie się rozwija, poszerzając zakres świadczonych usług. Między innymi te względy zadecydowały, że w 1998 roku podjąłem działalność na nowej dużej działce o powierzchni 3 ha i adoptowanych do tego celu budynkami. Tak więc oprócz Zakładu Naprawy Samochodów powstała Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, Stacja Demontażu Pojazdów oraz Serwis Ogumienia.

STACJA KONTROLI POJAZDÓW

Prowadzimy badania techniczne w pełnym zakresie również motocykli oraz ciągników i przyczep rolniczych. Całkowity koszt badania wynosi 99 zł.

SERWIS KLIMATYZACJI

Poszerzyliśmy zakres świadczonych usług o pełen serwis obsługi układów klimatyzacji. Usługę tę wykonujemy przy użyciu najnowocześniejszego w pełni automatycznego urządzenia firmy Texa Komfort K650 E.

DARMOWA WYMIANA OLEJU

Olej silnikowy zakupiony w naszej firmie wymieniamy za darmo w ciągu jednej godziny. Jesteśmy autoryzowanym partnerem handlowym CASTROL.

DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA

Właściwa diagnostyka elektroniki sterującej pojazdem przyspiesza i minimalizuje koszty naprawy. Dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami BrainBee ST6000, Gutmann Mega Macs, Marelli, Bosch-KTS.

MECHANIKA POJAZDOWA

Specjalizujemy się w naprawach silników, układów przeniesienia napędu, skrzyń biegów, tylnych mostów, układów zawieszenia oraz układów hamulcowych.

ZŁOMOWANIE POJAZDÓW

Stacja Demontażu Pojazdów jest odwrotnością działania serwisu samochodowego. Na stację trafiają pojazdy wyeksploatowane lub po wypadku, kolizji, nienadające się do naprawy.

© Copyright 2022 NOWUM